Aldatıcı Ticari Uygulamalar Nelerdir ?

Dış ticaret, girişimcilik, pazarlama, e-ticaret, yerel ticaret ve genel ticaret üzerine kurulumuş web platform.

Manos

Member
13 Ağu 2019
78
0
6
Meslek
Şovalye
2015 Yılında Gümrük Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan yönetmeliğe 31.08.2018 tarihinde bir ekleme yapılınca, ben de aldatıcı ticari uygulamaların neler olduğu ile ilgili (tamamını kapsamasa da ) bir hatırlatma yazısı hazırlamak istedim.
Umarım sizlere faydası olur.
Görüşmek üzere
1-Ekonomik birliklere, meslek odaları ve kuruluşlarına, borsalara ve varsa bunların üst kuruluşlarına üye olunmamasına rağmen, kendini üye gibi tanıtmak ve bu tür kuruluşların düzenlemiş olduğu davranış kurallarına tabi olunduğunu iddia etmek.

2–Gerçeğe aykırı olarak, bir davranış kuralının kurum veya kuruluşlarca onaylandığını iddia etmek.

3–)
Mal veya hizmetleri belirli bir fiyattan edinmeye davet ettikten sonra,başka bir mal veya hizmeti pazarlamak amacıyla; ( Bazı Mobilyacılarda başıma bizzat geldi )
a) Davete konu olan mal veya hizmeti tüketiciye göstermeyi reddetmek,
b) Söz konusu mal veya hizmete ilişkin siparişleri almayı ya da makul bir süre içinde ifa etmeyi reddetmek,
c) Mal veya hizmetin ayıplı bir örneğini göstermek.


4-) Yetkili otoritelerden gerekli izinleri almaksızın bir kalite işareti, güven işareti, çevresel işaret ya da benzerini kullanmak.

5-)Tüketicinin mal veya hizmeti edinmemesi halinde kendisine ya da ailesine yönelecek olası bir tehlikenin varlığı, niteliği ve kapsamına ilişkin gerçek dışı bir iddiada bulunmak.

6-)Teslimat için yapılması gereken zorunlu ve makul masraflar haricinde, tüketicinin bir malı edinebilmesi için ödeme yapması gerektiği durumlarda, o mal için bedelsiz, bedava, ücretsiz veya bunun gibi tanımlamalarda bulunmak.

Bu arada 9.sezonun başlamasına da çok az kaldı :)
Yukarıdakilere ek olarak bir çok madde daha var. Tamamını okumak isterseniz, bu linkten ulaşabilirsiniz.


Ek olarak yukarıda belirttiğim 31 Ağustos 2018 tarihinde eklenen madde ise aşağıdadır. ( Döviz artışını bahane etmeyin, zam yapmayın diyorlar )
Girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket ederek tüketiciye sunulan mal veya hizmetin satış fiyatında haklı bir gerekçe olmaksızın artış yapmak.
Girdi maliyeti herkesin az çok arttı. Benzin v.b. harcamalar bütün işletmeleri ilgilendiriyor. Ama burada asıl kastedilen bu artışlar nedeni ile tam etkilenmese de fahiş artış yapanlar.