Amazon Türkiye’de Satıcı Hesabı Açma

Dış ticaret, girişimcilik, pazarlama, e-ticaret, yerel ticaret ve genel ticaret üzerine kurulumuş web platform.

Manos

Member
13 Ağu 2019
78
0
6
Meslek
Şovalye
Maliye Bakanlığı tarafından vergisel bir kaçak olmaması açısından satıcı hesapları daha önce diğer sitelerde olduğu gibi ( gittigidiyor, sahibinden, hepsiburada v.b.) kontrol edilmeye ve faturalarının kesilip, kesilmediği yönünden incelemeye alınmaya başlanabilir. Amazon’un Türkiye’de yerleşik bir şirketi olduğu göz önüne alınınca bilgi isteme anlamında bu süreç daha da hızlı gerçekleşebilir diye düşünüyorum.

ekşisözlük
O yüzden buradan satış yapacak arkadaşların en azından şahıs şirketi kurmaları gerekiyor. Zaten sık sorulan sorularda şöyle bir iki soru ve cevap var.

Amazon’da kimler satış yapabilir?Geçerli bir şirket sicil numarası, Türkiye vergi numarası, e-posta hesabı, banka hesabı ve kredi kartı kullanan herhangi bir şirket Amazon’da satış yapabilir. Şahıs şirketi sahiplerinin T.C. kimlik numaralarının yanı sıra vergi levhalarında yazan şirket vergi numaralarını da yazmaları gerekmektedir.Kredi kartı, Satıcı hesap bakiyen yeterli olmadığı zamanlarda Amazon satış ücretlerini tahsil etmek için kullanılır.

Amazon’da satıcı hesabı açmak için neye ihtiyacım olacak?

Hesap açmak için aşağıdaki bilgileri sağlaman gerekecek:
1. Kredi Kartı:
Geçerli ve süresi dolmamış bir kredi kartı.
2. Telefon Numarası:
Ülke koduyla birlikte geçerli bir telefon numarası

3. Firma Kayıt Bilgileri:
  • İşletme bilgisi: İşletme türünü, şirket sicil numarasını ve şirket vergi numarası ( Benden istemedi ? )
  • Adres: Kayıtlı iş adresi bilgisi
4. Birincil İrtibat Kişi Bilgileri:
Birincil irtibat kişisi, ya hesap sahibinin kendisidir (kayıtlı satıcı) ya da hesap sahibinin adına şirket içinde Amazon’da satıştan sorumlu kişidir. (Hesap sahibinin adına kayıt bilgilerini sağlar. Amazon hesabına erişimi vardır. Ödemeler ve iadeler gibi işlemleri başlatır.) Birincil irtibat kişisinin yaptığı işlemler hesap sahibince yapılmış sayılır.
Sağlaman gerekenler:

• Kimlik bilgilerin (geçerli bir pasaport veya kimlik belgesi kullanabilirsin)
  • Doğum tarihi ve doğum yerin
  • Cep telefonu numaran
5. Banka Hesap Bilgileri
Kayıt işlemini tamamlamak için banka hesap bilgilerini (TL hesabı) sağlamalısın. Bu hesap, satışlarından elde edilen geliri alman için kullanılacak.

Amazon.com.tr nin sayfasından ilk önce Satış Yap alanına bastım. Şu aralar Kayıt olanlardan 99 TL alınmıyormuş.

Daha sonrasında klasik hesap oluşturma alanı geldi, doldurdum.

Hesabı açtıktan sonra bilgilerinizi, adresinizi v.b. şeyleri girdiğiniz bölümleri geçtikten sonra hesap bilgilerinizde hyperwallet üzerinden hesap açmak gerekti.
Orada bir hesap açıp, oradaki bilgileri amazona yazınca devam ediyorsunuz. Bunları da yaptım.

Devamında vergisel konular ile ilgili amazon tarafından hazırlanmış ( alanım olduğu için daha fazla dikkatimi çekti) çok detaylı taahhütnameler var. Bunları onaylıyorsunuz.
5 aşamadan oluşuyor sisteme üyelik. Çok zor değil.Ama bu süreçte hazırlanan evrakların detayından karşınızda profesyonel bir şirket olduğunu anlıyorsunuz. Başvuru ekranlarında bir noktada kredi kart bilgilerinizi ve kredi kartı ekstrenizi yüklüyorsunuz.
En sonunda başvurunuz için teşekkürler yazısı çıkıyor. Sonra bir süre bekledikten sonra hesap onaylanıyor sanırım.

Ben bu süreci burada satış yapacakların karşılaşacakları vergisel riskleri anlamak ve değerlendirmek için gerçekleştirdim. Yukarıda belirttiğim gibi e-ticaret kapsamında vergisel takip diğer sektörlere göre çok daha kolay, neyi ne kadar sattığınızın takibi çok basit. Bu nedenle şirket kurarak vergisel mükellefiyetleri yerine getirmek gerekiyor.
Görüşmek üzere
Ek bilgi: Please update your Amazon selling account information diye mail aldım.
Yüklediğim ehliyet ve banka ekstresi kabul edilmemiş. Ehliyetin 2 tarafını da aynı dosyada okunabilir istiyorlar. Ek olarak banka ekstresinde de aşağıdaki gibi olması gerekliymiş. Yarın doğru düzgün yükleyip tekrar göndereceğim.

Mailin bir bölümünü aşağıya kopyalıyorum.
These guidelines cover common scenarios that will help us review your documentation:.
  1. For national ID cards, both sides of the card must be submitted in one digital file.
  2. Each document must be clearly readable in its entirety without any blurry information or camera flash reflections.
  3. The information you enter into the verification form (such as your ID number or name) must match the information on the documents you submit.
  4. If we ask you to provide a bank account or credit card statement, we are unable to accept screenshots. The digital statement file must include:
  5. The bank’s name, logo, and address
  6. The account holder’s name
  7. The date the statement was issued (must be issued in the past 90 days)
Arkadaşlar evrakları düzgün tarayıp gönderdim. Bakalım bekliyoruz

Ek-2: Bugün itibari ile satıcı hesabım onaylandı arkadaşlar

En alttaki maili açtığımda yazanlar