Amerika’da İş Kurmak

Dış ticaret, girişimcilik, pazarlama, e-ticaret, yerel ticaret ve genel ticaret üzerine kurulumuş web platform.

Manos

Member
13 Ağu 2019
78
0
6
Meslek
Şovalye
Geçmişte Türkiye’de şirket kurmuşluğum ve girişimciliği zorlamışlığım oldu. Bir mobil projeyi başarıya ulaştırmak için 2 yıl boyunca koşturduk. Yazılımcı ortağımla birlikte çalıştığımız işten kalan zamanımızın neredeyse tamamını girişimimize adamıştık. Yerken, içerken, uyurken tek düşündüğümüz bu işimiz olmuştu. Yaptığımız onca -sözde- yatırımcı görüşmesi sonrasında anladık ki başarılı olamayacağız. En azından Türkiye’de değil. İş kurmakla alâkalı sonraki tüm hayallerimi Amerika’ya erteledim. Türkiye’de neden olmadığı ayrı bir yazı konusu olsa da, kısaca Türkiye’de girişimcilerin önünde olabilecek tüm engellerin varolduğunu söyleyebilirim.
Peki Amerika’da iş kurmak için ne gerekiyor?
Öncelikle şu bilgiyi paylaşayım ki şirket kurmak inanılmaz kolay ve ucuz. Özellikle Delaware gibi bazı eyaletlerde şirket kurduğunuzda devlet size her türlü desteği sağlıyor ve hiçbir engelle karşılaşmıyorsunuz.
Öte yandan yatırım bulmak için gidebileceğiniz ve yaptığınız işin değerini anlayabilecek sayısız yatırım kuruluşu bulunuyor. Bir kafede 1 saat oturup milyon dolar yatırımla kalkan çok insanla karşılaşıyorsunuz.
Yeni bir iş ya da proje üretmenin haricinde bir servis de veriyor olabilirsiniz. Verdiğiniz hizmeti Amerika’da satabilmek için yapmanız gereken şey doğru yöntemlerle pazarlama yapmak ve kaliteli hizmet sunmak. Hindistan şirketleri seviyesini mutlaka aşmak. İşinizin devamlılığı, verdiğiniz hizmetin kalitesine ve marka değerinizi hızla artırmanıza bağlı.
Biraz networking, biraz pazarlama, biraz kaliteli hizmet ve biraz da girişimci ruhla Türkiye’de hayâl edemeyeceğiniz şirketi Amerika’da yükseltebilirsiniz.
İşin aslı, Türkiye’de olup Amerika’da iş kurmak için önünüzde tereddüt yaşayabilirsiniz yapabilir miyim diye. O zaman yapmanız gereken şey işi birlikte yapabileceğiniz Amerika’dan birini bulmak.
Konuyu derinlemesine anlatmaya niyetlenmiştim ama hoca derse odaklanmam için ısrar ediyor.
 

SinneR38

Member
12 Ağu 2019
90
5
6
Meslek
serbest
Türkiye pazarını Amerikaya sunmak için çok çalışmak gerekiyor sanıldığı kadar kolay birşey eğil malesef