Apple Store ve Google Play Üzerinden Uygulama (aplikasyon) Satışlarında Vergi Nasıl Ödenir ? Fatura Ne Zaman Kesilir ? Katma Değer Vergisi Var mı ?

Dış ticaret, girişimcilik, pazarlama, e-ticaret, yerel ticaret ve genel ticaret üzerine kurulumuş web platform.

Manos

Member
13 Ağu 2019
78
0
6
Meslek
Şovalye
Şirketiniz tarafından geliştirilen Cep telefonu uygulamasının;


Mobil Uygulama Gelirlerinin Vergisel durumu
1-Kullanıcılar cep telefonlarına indirerek kullanmaktadırlar.
2-Kullanım sırasında ücretli olan bazı özellikler GSM operatörleri, mobil ödeme, kredi kartı, paypal vb. ödeme kanalları üzerinden tahsilat yapılmaktadır.
Bu durumda bu işin vergisi, faturası nasıl olacaktır ?


Faturasının kesilmesi gerekmektedir
Gelir/Kurumlar vergisi açısından
Şirketiniz tarafından hazırlanan cep telefonu uygulamasının nihai tüketicilerin cep telefonlarına indirilmek suretiyle kullanımı sırasında ücretli olan bazı özelliklerden dolayı GSM operatörleri, mobil ödeme, kredi kartı, PayPal vb. ödeme sistemi ile elde edilecek kazancın şirketinizin kurum kazancının tespitinde dikkate alınması gerekmektedir. ( Burada şu demek isteniyor-Kazandığınız paranın vergisini vermeniz gerekli)


Mobil Uygulama Yurtdışında indirilir ise KDV yok
Keseceğimiz Faturada KDV var mı ?
Evet Var, ama yurtdışından indirilir ise YOK
Türkiye’de hazırlamış olduğunuz cep telefonu uygulamasının kullanıcılar tarafından cep telefonlarına indirilmesi suretiyle verilen hizmetler KDV’ye tabidir.
Ancak, söz konusu uygulamaya ilişkin hizmetin yurt dışındaki bir müşteri (kullanıcılar) için yapılması ve yurt dışında faydalanılması halinde, bu hizmet KDV Kanununun 11/1-a maddesine göre hizmet ihracı kapsamında değerlendirilebilecektir.


E-arşiv faturası kesmenizi öneriyorum
Faturayı ne zaman keseceğim ?
Cep telefonu uygulamasının nihai tüketicilerin cep telefonlarına indirilmek suretiyle kullanımı sırasında ücretli olan bazı özelliklerin kullanımı nedeniyle verilen hizmetler nedeniyle 7 gün içinde bu hizmetin verildiği kişiler adına fatura düzenlenmesi gerekmektedir.


Apple Store ve Google Play üzerinden mobil uygulama satışının vergisi
Şirketinizde muhasebeci değişikliği sürecinde yapmanız gereken işlemler nelerdir ? Öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.
Arkadaşlar bu arada biz önemli konuları, ödeme son günlerini v.b şeyleri mailchimp üzerinden listedekilere mail atıyoruz.