Jon Snow Facebook’taki kişisel bilgilerimi nasıl topladı?

Dış ticaret, girişimcilik, pazarlama, e-ticaret, yerel ticaret ve genel ticaret üzerine kurulumuş web platform.

Manos

Member
13 Ağu 2019
78
0
6
Meslek
Şovalye
Adını Donald Trump’ın seçim kampanyası sırasında uyguladığı pazarlama stratejisi ile hatırladığımız Cambridge Analytica dün itibariyle Facebook‘tan uzaklaştırıldı.

ABD’de 2016'da gerçekleşen başkanlık seçimlerini kazanan Trump’ın başarısıyla adı anılmaya başlayan Cambridge Analytica davranış bilimi, büyük veri analizi ve reklam hedeflemesi ile birleştirdiği pazarlama stratejisi ile biliniyor.Şirket hem seçmenlerden topladığı politik mesajları, siyasetçilere seçim kampanyalarında kullanılmaya hazır veri haline getirmiş hem de kişiselleştirilmiş reklamları doğru zamanda doğru seçmene göstererek, Trump’ın başkanlık koltuğuna ulaşmasında önemli katkı sağlamıştı.Facebook’un reklam verenlere sağladığı “dark post” yani yalnızca hedeflenen kişilerin görebildiği reklamlar dahil pek çok yöntemi hedefleme yapmak için kullanan Cambridge Analytica’nın ABD’deki 220 milyon kişiyi profilleyecek kadar ileri gittiği de iddia ediliyor.

Facebook dün (16 Mart) yaptığı bir açıklamayla Cambridge Analytica’yı platformdan uzaklaştırmaya karar verdiklerini duyurdu. Açıklamada, Facebook kandırıldıklarını ifade ederken Cambridge Analytica’nın Facebook’un platform kurallarını ihlal ettiğini belirtti.Açıklamaya göre, Cambridge Analytica kullanıcıların verisini, kişilik analizi yaptığını iddia eden “thisisyourdigitallife” isimli uygulama ile toplamış. Bu uygulama ile kişilik analizi testi yapan kullanıcılar, Cambridge Analytica’ya beğendikleri gönderilerden, yaşadıkları şehre kadar pek çok kişisel bilgi sağlamış.


Çoğu Facebook kullanıcısının bugüne dek en az bir kez farklı versiyonunu kullandığı uygulamayı “Hangi Game of Thrones karakterisin?” “Ölüm tarihin ne zaman?” “Hangi lidersin?” ve “Karşı cinste olsan nasıl görünürdün?” başlıklı benzerlerinden hatırlayacaksınız. Bu üçüncü parti uygulamalar ile Facebook kullanıcısından toplanan verinin, Cambridge Analytica’nın seçmenleri profillemesi için ne kadar önemli olduğunu tahmin edersiniz.
Tüm bu yaşananlarda ilginç olan ne şirketlerin verimizle ne yaptığı ne de siyasetçilerin bunları nasıl kullandığı. Üzerine en çok düşünmemiz gereken şey kendimize, yakınlarımıza, iş ve sosyal hayatımıza dair bilgiyi bu kadar gönülden ve kolayca paylaşıyor olmamız.
Basit bir yaşlandırma taktiği uygulaması zararsız hatta eğlenceli gözükebilir. Ancak uygulamanın kim tarafından geliştirildiği, paylaştığımız kişisel bilgiler ve bunların ne kadar süreyle saklanacağı, bir sonraki seçimlerde siyasetçilerin bizi avuçlarının içine almasını sağlayabilir.
Kişilik testlerinin topladığı veri nereye gidiyor?
Türkiye’de çok popüler olan üç basit kişilik testi üzerinden yukarıdaki sorulara cevaplar aramaya çalıştım. Birbirinin replikası olan bu sitelerle ilgili sonuçlar aynı: test sitesini kimin açtığı bilinmiyor, toplanan verinin ne yapılacağı, ne kadar süreyle saklanacağına dair güvenilir bilgi bulunmuyor.


Profil fotoğrafımızı kullanarak karşı cinste nasıl görüneceğimizi bize söyleyen testi ele alalım. Testin yapıldığı site birbirinin kopyası binlerce test sitesinden biri WeAreTests. Sorunun cevabını öğrenmek için tabii ki Facebook hesabınızla giriş yapmanız gerekiyor.
Profil fotoğrafınıza uygulanacak efekt karşılığında sağlamanız gereken bilgiler şöyle: fotoğraflarınız ve arkadaş listeniz. Bu küçük eğlence karşılığında isimlerini anonim bir siteye sağladığından arkadaşlarınızın haberi var mı?
WeAreTests’in domain bilgileri gizli. Sitenin sahibi kişi, kişiler ya da şirket hakkında bir bilgi bulmak mümkün değil. Aşağıda incelediğim diğer iki örnekte de durumun farklı olmadığını göreceksiniz. Yine de şanslı gününüzdesiniz çünkü sitenin bir gizlilik politikası metni var.


Metindeki üç önemli ara başlığın ekran görüntüsü.
WeAreTests, Facebook’la bağlanmaya karar verdiğinizde profilinize dair temel bilgiler, örneğin isminiz, cinsiyetiniz ve Facebook ID’nizi toplayacağını belirtiyor. Saklamayacağına söz verdiği veri ise: şifre, özel mesaj, yorum, beğeni gibi hassas bilgi.
Özetle, toplayacağına dair hiçbir şey söylemediği veriyi saklamadığını iddia ederken, topladığı veriyi saklamayacağına dair tek bir şey söylemiyor.
Hukuki bağlayıcılığını bilemiyorum, eğer politikayı ihlal ederse hangi ülkenin mahkemesinde, kime karşı dava açacağınızı avukatınıza danışmak isteyebilirsiniz.


Benzer sorunlarla hangi Game of Thrones karakteri olmaya çalıştığımı bulmak isterken de karşılaşıyorum. Üstelik bu defa MeowShare isimli site yorumlarım, gönderilerim ve beğenilerimi de görebileceği herkese açık profilime erişim istiyor.


Kullanırken farkında olmasak da Facebook profillerimiz kişiliğimize, inançlarımıza ve siyasi görüşümüze dair çok fazla bilgi taşıyor. Bu bilgileri analiz eden Cambridge Analytica gibi şirketler bir sonraki seçimdeki oy verme eğilimimizi keşfetmek için kullanabilir, çalıştığı partiye ya da siyasetçiye propaganda malzemesi olmak üzere verimizi sunabilir.