Pinterest Harikalar Diyarı

Dış ticaret, girişimcilik, pazarlama, e-ticaret, yerel ticaret ve genel ticaret üzerine kurulumuş web platform.

Manos

Member
13 Ağu 2019
78
0
6
Meslek
Şovalye
Son günlerde adını sıkça duyduğumuz “Pinterest” internet dünyasının son trendi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. 11 milyonu aşan üye sayısına sahip bu uygulama yeni bir sosyal paylaşım platformu. Facebook, Twitter, Tumblr, Instagram ve Foursquare gibi en çok bilinen sosyal medya platformlarına artık Pinterest’i de ekleyebiliriz. Bu uygulamayla yeni tanıştım fakat çok şey kaçırdığımı söyleyebilirim. Görselliği sevenler için tam bir harikalar diyarı!
Pin’lemek
Pinterest
, Pin ( İğnelemek) ve Interest (ilgi alanı) kelimelerinin birleşiminden meydana gelmiş. Yani slogan olarak ‘ilgi alanlarını iğnele’ diyebiliriz. Kullanıcılar hoşlandıkları ve ilgilerini çeken her şeyi bu uygulamada resimle anlatmaya çalışıyor. Pinterest’in uygulaması da kendine has; bu uygulamayı internet tarayıcınıza kurduktan sonra internette gezinirken dikkatinizi çeken resimleri pinleyerek kendi panonuza gönderebiliyorsunuz. Sınırsız alana sahip bir panonuz olduğunu ve gezdiğiniz ya da gördüğünüz tüm alanlardan hoşunuza giden resimleri bu panoya taşıyabildiğinizi düşünün. Bu uygulama sayesinde sanal dünyada beğendiğimiz veya paylaşmak istediğimiz görselleri pratik bir şekilde düzenleyebiliyoruz ve kendimize ait bir panoda biriktirebiliyoruz.
Uygulamanın kullanımı ise çok basit; kısaca bilgilerinizi girerek ya da “Facebook” ve “Twitter” hesaplarınızı da kullanarak giriş yapabiliyorsunuz. Buradaki amaç resimleri ön plana çıkarmak fakat paylaştığınız resimlerin altına 500 karakterlik bir açıklama da yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu açıklama kısmına istediğiniz bağlantıyı da ekleyebilirsiniz. Sosyal medyada bu uygulama Twitter’ın resimlisi şeklinde de tanımlanıyor.
Panonu Oluştur
Kendi profilinizi ve panonuzu oluşturduktan sonra diğer kişilerin oluşturduğu panolara da göz atarak yeni şeyler keşfedebilir ve sizinle aynı ilgi alanlarına sahip kimselerden ilham alabilirsiniz. Genel olarak kullanıcılar Pinterest’i evliliklerini planlamak, evlerini dekore etmek, modayı takip etmek ve sevdiği yemek tariflerini paylaşmak gibi çeşitli amaçlar için kullanıyorlar. Pinterest kullanıcıları tıpkı Twitter ve Facebook’da olduğu gibi diğer kullanıcıları takip edebiliyorlar. Online pano da diyebileceğimiz bu ortamda, tasarladığınız her şeyi paylaşabilirsiniz. Twitter’daki gibi takipçi kazanmak da sizin elinizde.
Ben uygulamaya üye oldum ve gördüm ki kullanıcıların her biri adeta birer harikalar dükkanı açmış, beğendiği objeleri kendi vitrinlerinde tanıtıyorlar. Bu aşamadan sonra markalara da pek bir iş düşmüyor aslında. Yapmaları gereken ürünlerinin bol bol resimlerini çekip hikâyeleri ile birlikte internete koymak. Sonrasında nasıl olsa biri gelir ve beğendiği ürünü kendi panosuna iğneler.
Pinterest kulanıcılarının %67’si siteyi modaya ayak uydurmak için bilgi toplamak amacı ile kullanıyor. Tabi ki bende o %67’lik dilime giriyorum. Benim adıma ufuk açıcı ve ilham verici bir platform keşfi oldu. Sokak modasını ve dünyaca ünlü modacıların tasarımlarını buradan rahatlıkla takip edebilirsiniz. Panosunu ve albümlerini beğendiğim birkaç kullanıcı profilini fikir vermesi açısından sizinle paylaşıyorum.
Pinterest Modacıları
Glitter Guide
Brands Exclusive
Melaniexeinalem
Stylemepretty
Ohjoy
Kübra Tekin
Firuze Style
Sosyal Renkler
Bir sürü dekorasyon, moda ya da yemek dergisi alıp takip edeceğinize, Pinterest’teki panoları takip edebilirsiniz. Hayal ettiğiniz ürün her neyse panolardan birinde asılıdır mutlaka!