Plesk Panel Otomatik Yedekleme Nasıl Yapılır? RESİMLİ ANLATIM

Dış ticaret, girişimcilik, pazarlama, e-ticaret, yerel ticaret ve genel ticaret üzerine kurulumuş web platform.

Manos

Member
13 Ağu 2019
78
0
6
Meslek
Şovalye
Plesk panel gelişmiş özellikleri sayesinde birçok otomatik işlemi ufak ayarlamalar ile kolayca sağlayabiliyoruz. Bunlardan biri de günlük, haftalık veya aylık olarak zamanlayarak hiç bir ayara dokunmadan yedek(backup) alabilmesi. Sorun yaşadığınız durumlarda günlük, haftalık veya aylık yedeklerinizi kullanarak sorunun çözümüne kolayca ulaşabilmeyi sağlamak bir çok webmaster için büyük önem taşıyor. Panel üzerinden günün istediğiniz herhangi bir saatini belirterek yedeklerin o saatte alınmasını sağlayabilir, kullanıcılarınızın aktif olmadığı saatleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca panelin bir başka avantajıda oluşacak bir sorundan etkilenmemek veya disk alanınızın daha az kullanımı sağlamak amaçlı uzak sunucu bağlantısı kurarak farklı bir ftp hesabına yedek alabilmesi. Bu sayede sunucunuzda oluşabilecek sorunda yedeklerinizin farklı bir sunucuda bulunması içinizi rahatlatacaktır. Konumuz yardımı ile tüm bu işemleri nasıl yapacağınızı resimli adımları takip ederek kolayca öğrenebilirsiniz. Panelinize giriş sağladıktan sonra:

1- Sol menüden Abonelik bölümüne tıklıyoruz.
2- Yedek almak istediğimiz sitemizin hemen karşısında bulunan Barındırmayı Yönetin bağlantısına tıklıyorsunuz.
3- Açılan panelde sağ bölüm üst bölümde bulunan Yedekleme Yöneticisi bağlantısına tıklıyorsunuz.
4- Açılan bölümde daha önce de belirttiğimiz gibi kişisel ftp deposu oluşturarak yedeklerinizi farklı sunucuya almanız mümkün. Üst sekmelerin ikincisi olan Kişisel FTP Deposu bağlantısına tıklayıp panel içersinde Kişisel FTP Deposu Ayarları bağlantısına tıklıyorsunuz.
5- Ardından resimde de gördüğünüz gibi yedeklemeyi yapacağını FTP bilgilerini isteyecek. Yedekleme dosyaları depolama dizini olarak uzak sunucuda yeni oluşturmuş olduğunuz (örn: /public_html/yedek) klasörü belirtiyorsunuz. Kullanıcı bilgilerinizi girdikten sonra Tamam butonuna tıklayarak kişisel FTP deponuzu oluşturmuş oluyorsunuz.
6- Otomatik yedekleme almak için bir önceki menüye dönüş yapıyorsunuz ve üst sekmelerden Sunucu Deposubölümüne tıklayarak Diğer Eylemler içerisinden Otomatik Yedekleme Ayarları seçeneğine tıklıyorsunuz.
7- Resimde gördüğünüz gibi otomatik yedekleme için tüm ayarlar bu bölümde bulunmaktadır. En üst bölümde bulunan "Bu yedekleme görevini etkinleştirin" seçeneği seçerek otomatik yedeklemeyi aktifleştirmeniz gerekiyor. Resimde kutuya alınmış seçenekleri dikkate alarak uyarlamayı kendinize göre yapabilirsiniz. Ardından en alt kısımda bulunanTamam butonuna tıklayarak tüm ayarları kaydedebilirsiniz.