Twitter’da Takip Kararını Nasıl Veriyoruz?

Dış ticaret, girişimcilik, pazarlama, e-ticaret, yerel ticaret ve genel ticaret üzerine kurulumuş web platform.

Manos

Member
13 Ağu 2019
78
0
6
Meslek
Şovalye
Zaman zaman Twitter’da birilerini takip etmemiz için zorlanmışızdır. Kendilerini takip edelim diye bizi takip edenler, her tweetimizi favorileyenler ve @ ile size herhangi konuda tweet yazanlar… Bazen de bir Twitter hesabı görürüz ve ilginç olduğunu düşünürüz. Peki hangi kriterleri baz alıp da bu hesabı takip etmeye ya da etmemeye karar veririz?
Doğru kişileri takip ediyor olduğunuza dair kesin bir gösterge olmamakla birlikte aşağıda bahsedeceğimiz kombinasyonlar seçimlerinizde daha isabetli olmanız için yardımcı olacaktır.
Twitter’da Takip Etme Kararı İçin 5 Kolaylaştırıcı
1. Hesap gerçek mi?
Takip edeceğiniz hesap gerçekten de bir şahısa ya da işletmeye mi ait? Hesap sahibinin gerçek bir website sahibi olması ve bunu hesabında gösteriyor olması çok işinize yarardı. Son attığı tweetlerde diğer Twitter kullanıcılarından bahsediyor olması, türlü web sitelerine referans veriyor olması ya da retweet yapıyor olması iyi birer göstergedir.
2. Hesap attığı tweet sayısıyla makul orantıda takipçi sayısına sahip mi? 53.000 tweet atmış olup 1.000 takipçiye sahip olan bir Twitter hesabı için yayın yapan bir Twitter hesabı diyebiliriz ve paylaşımlarından ötürü yeni takipçi kazanan bir hesap olmadığını varsayabiliriz. Tabii hiç tweet atmamış olmak da önemli bir uyarıdır.
3. Takipçi sayısı ile takip edilen sayısı arasında makul bir oran var mı?Herşey sayılara indirgenmemeli kabul ediyorum. Ama takip eden sayısı 100 olan bir hesabın takip ettiği hesap sayısı 2.000 ise bu demektir ki hesap sahibi takipçi sayısını artırmak için çok çaba sarfediyordur.
4. Hesap, bir şahsiyet gösteriyor mu? Açıkçası bu biraz kişisel farkediş meselesi ama baktığınızda çok da zor olmayan bir sorgulama. Hesap sahibinin arada bir de olsa gerçek etkileşime girdiğini görüyor olmalısınız. Ya da attığı tweetlerle ve yazdığı yorumlarla değer katan birşeyler yaptığını görmelisiniz.
5. Hesap sizinle herhangi başka sebeplerden ötürü ilintili mi? Size yakın bir yerde oturuyor mu? Sizin ilişki kurduğunuz bir işletme ya da şirket mi? Bu tür şeyler Twitter Bio kısmında ya da atılan bazı tweetlerde görülebilir.
Ne dersiniz? Takip edip etmeyeceğinize karar verirken baz aldığınız başka kriterleriniz var mı? Duymak isteriz.